Krowne KR24-C48L 48"W x 24"D x 36-1/2"H Stainless Steel Royal Series Underbar Corner Drainboard
Shop all Krowne Underbar Drainboard Unit
SKU:
KR24-C48L
MPN:
KR24-C48L
Commercial design services
Optimize your beverage service with the Krowne KR24-C48L stainless steel underbar corner drainboard. Measuring 48"W x 24"D x 36-1/2"H, this durable unit includes a 6" splash guard for efficient use.
  • Accommodates various bar setups
  • NSF certified for safety standards
  • Compact dimensions fit tight spaces
  • Durable stainless steel construction
  • Open base for easy cleaning access
  • Designed for efficient corner use
Weight85 LBS
Height36.5 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" - 27"
Filter TypeDrainboard Corner Fillers
Splash6"
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerKrowne
Item TypeDrainboard Corner Fillers
Weight85 LBS
Height36.5 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" - 27"
Splash6"
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerKrowne
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Drainboard Unit
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Drainboard Unit
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"