Krowne KR24-HX18 18" W x 24" D All Stainless Steel Royal Series Underbar Hybrid Hand and Dump Sink
Shop all Krowne Underbar Sink
SKU:
KR24-HX18
MPN:
KR24-HX18
Commercial design services
Transform your kitchen's efficiency with the Krowne KR24-HX18 underbar hybrid hand and dump sink. This stainless steel unit features two 8" x 13" sink bowls, a deck-mounted soap dispenser, and a front towel dispenser.
  • 1-1/2" drains for optimal drainage
  • Front-mounted towel dispenser for convenience
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Durable all stainless steel construction
  • Deck-mounted soap dispenser included
  • Two 8" x 13" sink bowls for efficiency
Weight110 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
Item TypeFree Standing
Filter TypeBar Sinks
Overall Depth (front - back)24" - 30"
Overall Width (side - side)15" - 18"
ManufacturerKrowne
Weight110 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
Item TypeFree Standing
Filter TypeBar Sinks
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink