Krowne KR24-MS14 14”W x 24”D Royal Series Underbar Speed Unit
Shop all Krowne Underbar Sink
SKU:
KR24-MS14
MPN:
KR24-MS14
Commercial design services
  • Adjustable thermoplastic bullet feet
  • Removable perforated top for easy cleaning
  • NSF certified for safety and quality
  • Efficient 10” x 14” x 7” sink bowl
  • Durable stainless steel top and front
  • High-performance push-down glass rinser
Weight63 LBS
Height36.5 (H)
Width14 (W)
Depth24 (D)
Bowl Size10" X 14" Front-To-Back
ConstructionStainless Steel Top, Front, Ends And Legs
DrainboardsWithout Drainboards
Sink Compartments(1)
Splash6"
ManufacturerKrowne
Width (side-side) OA13" - 18"
Filter TypeBar Sinks
Weight63 LBS
Height36.5 (H)
Width14 (W)
Depth24 (D)
DrainboardsWithout Drainboards
Sink Compartments(1)
Splash6"
ManufacturerKrowne
Width (side-side) OA13" - 18"
Filter TypeBar Sinks
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"