Krowne KR24-MS20 20"W X 24"D Royal Series Underbar Speed Unit
Shop all Krowne Underbar Sink
SKU:
KR24-MS20
MPN:
KR24-MS20
Commercial design services
  • Maximizes workflow in busy environments
  • Designed for easy installation and use
  • Supports up to 68 pounds of weight
  • Efficient underbar sink for compact spaces
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Durable stainless steel construction
Weight68 LBS
Height36.5 (H)
Width20 (W)
Depth24 (D)
Bowl Size10" X 12" Front-To-Back
ConstructionStainless Steel Top, Front, Ends And Legs
DrainboardsWithout Drainboards
Sink Compartments(1)
Splash6"
ManufacturerKrowne
Width (side-side) OA19" - 24"
Filter TypeBar Sinks
Weight68 LBS
Height36.5 (H)
Width20 (W)
Depth24 (D)
DrainboardsWithout Drainboards
Sink Compartments(1)
Splash6"
ManufacturerKrowne
Width (side-side) OA19" - 24"
Filter TypeBar Sinks
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"