Krowne KR24-MT18-C 18" W Stainless Steel Royal Series Underbar Waste Sink Unit with Adjustable Cutting Board
Shop all Krowne Underbar Sink
SKU:
KR24-MT18-C
MPN:
KR24-MT18-C
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Transform your workspace with the Krowne KR24-MT18-C 18" W Stainless Steel Royal Series Underbar Waste Sink Unit. It has an adjustable cutting board and is built for durability, essential for any commercial kitchen.
  • Easy to clean and maintain
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Efficient drainage system for quick disposal
  • Durable stainless steel construction
  • Compact design fits underbar spaces
  • Adjustable cutting board for convenience
Weight80 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
Bowl Height10" Deep
Bowl Size14" x 10 Front to Back
Filter TypeBar Sinks
Overall Depth (front - back)24" - 30"
Overall Width (side - side)15" - 18"
Splash||
ManufacturerKrowne
Weight80 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
Bowl Height10" Deep
Filter TypeBar Sinks
Splash||
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink