Krowne KR24-MX54 54"W x 24"D Splash Mount Royal Series Faucet Single Zero-Step Speed Station
Shop all Krowne Underbar Blender Station
SKU:
KR24-MX54
MPN:
KR24-MX54
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Splash mount for versatile installation
  • ETL sanitation listed for safety compliance
  • Supports up to 246 pounds of equipment
  • Durable stainless steel construction
  • Integrated sink for easy cleanup
  • Compact design for efficient workspace use
Weight246 LBS
Height36.5 (H)
Width54 (W)
Depth24 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Depth (front - back)24"
Filter TypeBlender Stations without Cold Plates
Splash6"
Width (side-side) OA49" - 54"
Working Height30" Working Height
ManufacturerKrowne
Item TypeBlender Stations Without Cold Plate
Weight246 LBS
Height36.5 (H)
Width54 (W)
Depth24 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Depth (front - back)24"
Splash6"
Width (side-side) OA49" - 54"
ManufacturerKrowne
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Blender Station
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Blender Station
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"