Krowne KR24-MX84 84" x 24" Splash Mount Royal Series Single Zero-Step Speed Station
Shop all Krowne Underbar Cocktail Station & Workstation
SKU:
KR24-MX84
MPN:
KR24-MX84
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Krowne kr24-mx84 84" x 24" splash mount royal series single zero-step speed station features stainless steel and galvanized construction, a 6" backsplash, and a 95-pound ice bin for high-throughput beverage service.
  • 84" x 24" durable stainless steel construction
  • 95 pounds central ice bin capacity
  • NSF certified and ETL sanitation listed
  • With sink for prep and cleanup efficiency
  • 6" splash mount backsplash for hygiene
  • Supports high-volume beverage operations
Weight286 LBS
Height36.5 (H)
Width84 (W)
Depth24 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeWorkstations without Cold Plates
Ice Bin LocationIce Bin - Center
Ice Capacity95 lbs.
Splash6"
Working Height30"
ManufacturerKrowne
Item TypeWorkstations Without Cold Plate
Weight286 LBS
Height36.5 (H)
Width84 (W)
Depth24 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Ice Capacity95 lbs.
Splash6"
Working Height30"
ManufacturerKrowne
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"