Krowne KR24-SD12C 12" x 24" Cabinet Base With Locking Hinged Door Royal Series Underbar Hand Sink Unit
Shop all Krowne Underbar Sink
SKU:
KR24-SD12C
MPN:
KR24-SD12C
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Transform your workspace with the Krowne KR24-SD12C underbar hand sink unit, designed for efficiency and durability. This stainless steel unit has a cabinet base with a locking door for secure storage and features a 10" x 14" sink.
  • Splash mount Royal Series faucet included
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Adjustable thermoplastic bullet feet
  • Durable stainless steel construction
  • Compact design fits underbar spaces
  • Locking hinged door for secure storage
Weight50 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth24 (D)
Bowl Height10" Deep
Bowl Size10" x 14" Front-To-Back
Filter TypeBar Sinks
Overall Depth (front - back)24" - 30"
Overall Width (side - side)12" - 14"
ManufacturerKrowne
Width (side-side) OA12" - 14"
Dimensions39 27 21
Weight50 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth24 (D)
Bowl Height10" Deep
Filter TypeBar Sinks
ManufacturerKrowne
Width (side-side) OA12" - 14"
Dimensions39 27 21
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"