Krowne KR24-T14L 14" x 24" Opening In Top For Trash Disposal Royal Series Underbar Trash Station
Shop all Krowne Underbar Modular Add-On Component
SKU:
KR24-T14L
MPN:
KR24-T14L
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maximize kitchen efficiency with the Krowne KR24-T14L underbar trash station. This 14" x 24" unit is designed for seamless waste disposal, featuring a top opening and sturdy construction for durability in high-demand environments.
  • Easy access for quick waste management
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Supports culinary operations seamlessly
  • Efficient waste disposal solution
  • Durable construction for long-lasting use
  • Compact design fits underbar spaces
Weight45 LBS
Height36.5 (H)
Width14 (W)
Depth24 (D)
Leg Quantity(2) Legs
SplashWithout Backsplash
ManufacturerKrowne
Item TypeWaste Units
Filter TypeWaste Units
Dimensions27 18 15
Weight45 LBS
Height36.5 (H)
Width14 (W)
Depth24 (D)
Leg Quantity(2) Legs
SplashWithout Backsplash
ManufacturerKrowne
Item TypeWaste Units
Filter TypeWaste Units
Dimensions27 18 15
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"