Krowne KR24-W54L-10 54" x 24" With Blender Station Royal Series Underbar Ice Bin/Cocktail Station
Shop all Krowne Underbar Cocktail Station & Workstation
SKU:
KR24-W54L-10
MPN:
KR24-W54L-10
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Versatile underbar cocktail station design
  • Integrated blender station for efficiency
  • 110 lbs. ice capacity for high demand
  • 10 circuits for optimal cold plate performance
  • Easy access for high-volume needs
  • Stainless steel construction
Weight251 LBS
Height36.5 (H)
Width54 (W)
Depth24 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeWorkstations with Cold Plates
Ice Bin LocationIce Bin - Left Side
Ice Capacity110 lbs.
Splash6"
Working Height30"
ManufacturerKrowne
Item TypeWorkstations With Cold Plate
Cold Plate10 Circuits
Dimensions57 30 28
Weight251 LBS
Height36.5 (H)
Width54 (W)
Depth24 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Ice Capacity110 lbs.
Splash6"
Working Height30"
ManufacturerKrowne
Cold Plate10 Circuits
Dimensions57 30 28
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"