Krowne KR29-18BD 18" W Stainless Steel with Dump Sink Royal Series Underbar Blender Station
Shop all Krowne Underbar Blender Station
SKU:
KR29-18BD
MPN:
KR29-18BD
Commercial design services
  • Recessed step for secure blender placement
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Lightweight at 60 pounds for easy handling
  • Durable stainless steel construction
  • Integrated dump sink for easy cleanup
  • Compact design fits underbar spaces
Weight60 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth29 (D)
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Splash||
StyleDump Sink with Blender Recessed Step
ManufacturerKrowne
Filter TypeBlender Stations without Cold Plates
Weight60 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth29 (D)
Splash||
ManufacturerKrowne
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"