Krowne KR29-RG12 12" W Stainless Steel Free Standing Royal Series Underbar Recessed Drainboard
Shop all Krowne Underbar Drainboard Unit
SKU:
KR29-RG12
MPN:
KR29-RG12
Commercial design services
Transform your beverage service with the Krowne KR29-RG12, a 12" wide stainless steel free-standing underbar recessed drainboard.
  • Compact dimensions fit various setups
  • NSF certified for safety standards
  • Durable stainless steel construction
  • Open base style for easy cleaning
  • Recessed design for efficient space use
  • Supports up to 40 pounds of weight
Weight40 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth29 (D)
Filter TypeDrainboards
Splash6"
ManufacturerKrowne
Base StyleOpen
Weight40 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth29 (D)
Filter TypeDrainboards
Splash6"
ManufacturerKrowne
Base StyleOpen
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"