Krowne KRPT-2436-10 24" x 35" 10-Circuit Cold Plate Pass-Thru Royal Series Underbar Ice Bin/Cocktail Station
Shop all Krowne Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
KRPT-2436-10
MPN:
KRPT-2436-10
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your beverage service with the Krowne KRPT-2436-10, a 24" x 35" pass-thru underbar ice bin and cocktail station. This stainless steel unit has 10 cold plate circuits and can hold up to 175 pounds of ice.
  • Ideal for high-volume beverage service
  • Accommodates up to 175 pounds of ice
  • NSF certified for safety and quality
  • Efficient 10-circuit cold plate design
  • Freestanding pass-thru installation
  • Robust stainless steel construction
Weight135 LBS
Height30 (H)
Width24 (W)
Depth35 (D)
Bin Depth10" Deep Ice Bin
ConstructionStainless Steel
Filter TypePass-Through
ManufacturerKrowne
Item TypePass-Through
Cold Plate10 Circuits
Dimensions39 27 21
Weight135 LBS
Height30 (H)
Width24 (W)
Depth35 (D)
Bin Depth10" Deep Ice Bin
ConstructionStainless Steel
Filter TypePass-Through
ManufacturerKrowne
Item TypePass-Through
Cold Plate10 Circuits
Dimensions39 27 21
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"