Montague 136XLB/UFLC-36R 36" Gas LegendCharbroiler - 146,000 BTU
Shop all Montague
SKU:
136XLB/UFLC-36R
MPN:
136XLB/UFLC-36R
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • NSF, cETLus, CE certified
  • Front-venting oven with 1" flue riser
  • Stainless steel front and sides for sanitation
  • 36" charbroiler with 146,000 BTU output
  • Reversible cast iron grates for searing
  • Removable self-cleaning stainless radiants
Weight750 LBS
Width36 (W)
Depth37.25 (D)
Base(1) Standard Oven
BTU146,000
Exterior FinishStainless steel
Oven TypeRestaurant Range
TopCharbroilers
Total BTU146,000 BTU
ManufacturerMontague
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Weight750 LBS
Width36 (W)
Depth37.25 (D)
Base(1) Standard Oven
BTU146,000
Exterior FinishStainless steel
Oven TypeRestaurant Range
TopCharbroilers
Total BTU146,000 BTU
ManufacturerMontague
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CE Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Montague
Montague V136-12 36" Gas Heavy Duty Range - 105,000 BTU
Montague C72-5F/RB72-RRR 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague V136-15 36" Gas Heavy Duty Range - 115,000 BTU
Montague C60-5F/RB60-RRR 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague UF-60C 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague R-85A Apollo Convection Oven, gas, single-deck, standard depth
Montague Sp2053 20" Standard Countertop - 53,000 BTU
Montague V136-3G 36" Gas Heavy Duty Range - 30,000 BTU
Montague V136-9G 36" Gas Heavy Duty Range - 95,500 BTU
Montague 43F 42" Heavy Duty French Style Charcoal Broiler
Montague V236 Legend™ Double Oven, 36" Heavy Duty Range Type, gas
Montague M36-6 36" Gas Heavy Duty Range - 135,000 BTU
Montague V136-4E 36" Gas Heavy Duty Range - 180,000 BTU
Montague C12-9E 12" Gas Heavy Duty Range - 20,000 BTU