Montague C36SHBPL-NG Gas Radiglo Steakhouse Broiler - 84,000 BTU
Shop all Montague Commercial Broiler and Upright Broiler
SKU:
C36SHBPL-NG
MPN:
C36SHBPL
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Weight483 LBS
Width36 (W)
Depth34 (D)
BaseStorage Base
BTU84,000 BTU
DecksSingle
DesignFreestanding
Exterior FinishStainless Steel
HeatInfrared
Warming OvenWithout
ManufacturerMontague
Total BTU84,000 BTU
StyleSingle
Power TypeNatural Gas
Weight483 LBS
Width36 (W)
Depth34 (D)
BaseStorage Base
BTU84,000 BTU
DecksSingle
DesignFreestanding
Exterior FinishStainless Steel
HeatInfrared
Warming OvenWithout
ManufacturerMontague
Total BTU84,000 BTU
StyleSingle
Power TypeNatural Gas
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • CE Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Star certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Montague
Montague V136-12 36" Gas Heavy Duty Range - 105,000 BTU
Montague C72-5F/RB72-RRR 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague V136-15 36" Gas Heavy Duty Range - 115,000 BTU
Montague C60-5F/RB60-RRR 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague UF-60C 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague R-85A Apollo Convection Oven, gas, single-deck, standard depth
Montague Sp2053 20" Standard Countertop - 53,000 BTU
Montague V136-3G 36" Gas Heavy Duty Range - 30,000 BTU
Montague V136-9G 36" Gas Heavy Duty Range - 95,500 BTU
Montague 43F 42" Heavy Duty French Style Charcoal Broiler
Montague V236 Legend™ Double Oven, 36" Heavy Duty Range Type, gas
Montague M36-6 36" Gas Heavy Duty Range - 135,000 BTU
Montague V136-4E 36" Gas Heavy Duty Range - 180,000 BTU
Montague C12-9E 12" Gas Heavy Duty Range - 20,000 BTU