MVP Group IR-2B-24MG-36 36" W x 31.4" D 2 Open Burners with 1 Griddle IKON Range - 60,000 BTU
Shop all MVP Group Commercial Gas Ranges & Fryers
SKU:
IR-2B-24MG-36
MPN:
IR-2B-24MG-36
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your kitchen with the MVP Group IR-2B-24MG-36 IKON Range, featuring two powerful 30,000 BTU burners and a 24" griddle. This gas range is designed for efficiency and includes a porcelain-coated oven and stainless steel components.
  • Removable shelf for easy access
  • Versatile 24" griddle for cooking
  • CSA-certified for safety compliance
  • High-efficiency 60,000 BTU output
  • Durable stainless steel construction
  • Two powerful 30,000 BTU burners
Weight528 LBS
Height60 (H)
Width36 (W)
Depth31.4 (D)
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel Front
No of Burners2
Power TypeNatural Gas
TopGriddles
Total BTU60,000 BTU
ManufacturerMVP Group
Dimensions31.4 35.9 60.2
Weight528 LBS
Height60 (H)
Width36 (W)
Depth31.4 (D)
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Power TypeNatural Gas
TopGriddles
Total BTU60,000 BTU
ManufacturerMVP Group
Dimensions31.4 35.9 60.2
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Sanitation certification
  • CSA Star certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from MVP Group
MVP Group IR-4-24 23.9" W x 31.4" D 4 Open Burners with 1 Oven IKON Range - 120,000 BTU
MVP Group IR-6-36 35.9" W x 31.4" D 6 Open Burners with 1 Standard Oven IKON Range - 180,000 BTU
MVP Group IR-10-60 59.9" W x 31.4" D 10 Open Burners with 2 Standard Ovens IKON Range - 300,000 BTU