MVP Group IR-6B-24MG-60 59.9" W x 31.4" D 6 Open Burners with 1 Griddle and 2 Ovens IKON Range - 180,000 BTU
Shop all MVP Group Commercial Gas Ranges & Fryers
SKU:
IR-6B-24MG-60
MPN:
IR-6B-24MG-60
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
MVP Group ikOn model IR-6B-24MG-60 features six burners, a 24" griddle, and two ovens rated at 180,000 BTU, all on stainless steel with cast iron grates.
  • Stainless steel front and lift-off shelf for cleaning
  • Two static ovens with 3-position racks for baking
  • Heavy-duty 6 open burners for fast throughput
  • 180,000 BTU total for high-capacity cooking
  • 24" griddle with 3/4" plate for even searing
Weight817 LBS
Height60.2 (H)
Width59.9 (W)
Depth31.4 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel Front
TopGriddles
Total BTU180,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
No of Burners6
Power TypeNatural Gas
Weight817 LBS
Height60.2 (H)
Width59.9 (W)
Depth31.4 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeThermostatic
TopGriddles
Total BTU180,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
No of Burners6
Power TypeNatural Gas
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Flame certification
  • CSA Sanitation certification
  • CSA Star certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from MVP Group
MVP Group IR-4-24 23.9" W x 31.4" D 4 Open Burners with 1 Oven IKON Range - 120,000 BTU
MVP Group IR-6-36 35.9" W x 31.4" D 6 Open Burners with 1 Standard Oven IKON Range - 180,000 BTU
MVP Group IR-10-60 59.9" W x 31.4" D 10 Open Burners with 2 Standard Ovens IKON Range - 300,000 BTU