MVP Group IR-6B-24RB-60 59.9" W x 31.4" D 6 Open Burners with 1 Broiler and 2 Ovens IKON Range - 180,000 BTU
Shop all MVP Group Commercial Gas Ranges & Fryers
SKU:
IR-6B-24RB-60
MPN:
IR-6B-24RB-60
Commercial design services
MVP Group ikon range IR-6B-24RB-60 features six 30,000 BTU burners, a 24" broiler, and two ovens for a total of 180,000 BTU. Its stainless steel front and cast iron grates ensure durability and easy maintenance.
  • Stainless steel front and lift-off shelf
  • Two static ovens with 3-position racks
  • CSA certified for sanitation and safety
  • 180,000 BTU total output for fast recovery
  • 24" radiant broiler for searing
  • Six 30,000 BTU burners for high throughput
Weight787 LBS
Exterior FinishStainless Steel Front
TopBurners
Power TypeNatural Gas
Dimensions31.4 60 60.2
Weight787 LBS
TopBurners
Power TypeNatural Gas
Dimensions31.4 60 60.2
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from MVP Group
MVP Group IR-4-24 23.9" W x 31.4" D 4 Open Burners with 1 Oven IKON Range - 120,000 BTU
MVP Group IR-6-36 35.9" W x 31.4" D 6 Open Burners with 1 Standard Oven IKON Range - 180,000 BTU
MVP Group IR-10-60 59.9" W x 31.4" D 10 Open Burners with 2 Standard Ovens IKON Range - 300,000 BTU