Nemco 6155-24-SL 24" W Single Infrared Heating Element with Lights Bar Heater - 120 Volts, 580 Watts
Shop all Nemco Commercial Food Warming Equipment
SKU:
6155-24-SL
MPN:
6155-24-SL
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Nemco 6155-24-SL 24" W Single Infrared Heating Element. Operating at 580 Watts, it ensures consistent warmth while its aluminum construction guarantees durability.
  • NSF and CETLUS certified for safety
  • Remote toggle control for easy operation
  • Ideal for keeping food warm and ready
  • Efficient 580 Watts heating performance
  • Aluminum construction ensures durability
  • Compact design fits various kitchen spaces
Weight17 LBS
Height2.75 (H)
Width24 (W)
Depth9 (D)
Length19" - 24"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerNemco
Amps4.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Wattage580 Watts
Weight17 LBS
Height2.75 (H)
Width24 (W)
Depth9 (D)
Length19" - 24"
ManufacturerNemco
Amps4.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Wattage580 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum 1454BK 54" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf