Nemco 6155-36-DL 36" W Double Infrared Heating Element Aluminum Shell with Lights Bar Heater - 120 Volts, 1780 Watts
Shop all Nemco Commercial Food Warming Equipment
SKU:
6155-36-DL
MPN:
6155-36-DL
zoom
Commercial design services
Enhance your food service with the Nemco 6155-36-DL double infrared heating element. This 36" wide aluminum shell heater operates at 1780 watts, ensuring efficient warming while its integrated lights provide visibility for your dishes.
  • Compact design fits kitchens
  • ETL and NSF certified
  • Infrared tech keeps food warm
  • Efficient 1780 Watts heating
  • Remote control for easy use
  • Durable aluminum shell
Weight33 LBS
Height2.75 (H)
Width36 (W)
Depth15.75 (D)
Length31" - 36"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerNemco
Amps14.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage1780 Watts
Weight33 LBS
Height2.75 (H)
Width36 (W)
Depth15.75 (D)
Length31" - 36"
ManufacturerNemco
Amps14.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage1780 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Carter-Hoffmann DMR80 60.63" W x 38.5" H Stainless Steel Dome Drying Rack
Pro IconFree shipping
picture
Sterling Manufacturing SPG-6 AF LP DCA DBL 26.5" W Stainless Steel Liquid Propane Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Pro IconFree shipping
Anchor 95141L20 15 Oz. Clear Vienna Wine Glass Set
More from Nemco
Nemco 6101A Countertop Round Warmer, 11 quart
Nemco 55300A
Nemco 6150-60 Bar Heater, 60"
Nemco 6152-24 Bar Heater on Base, 25-1/4"
Nemco 56500-1 Easy Chopper II™, chops many vegetables, 4-1/4"
Nemco 57500-2 Easy Chopper 3™ Vegetable Chopper, 3/8"
Nemco 55200AN Easy Slicer™ Vegetable Slicer, slices many fruits and vegetables
Nemco 6055A-43 Countertop Warmer, wet operation
Nemco 55641
Nemco 6150-24 Bar Heater, 24"
Nemco 57500-1 Easy Chopper 3™ Vegetable Chopper, 1/4"
Nemco 55500-2 Heat Lamp, freestanding, infrared
Nemco 6055A Stainless Steel Countertop Warmer - 120 Volts 1200 Watts
Nemco 55200AN-6 Easy Slicer™ Vegetable Slicer
Nemco 6000A-2 Easy Grill Scraper™, 4"H x 6"W x 16"L