Nemco 6155-60-SL-240 60" W Single Infrared Heating Element Aluminum Shell with Lights Bar Heater - 240 Volts, 1560 Watts
Shop all Nemco Commercial Food Warming Equipment
SKU:
6155-60-SL-240
MPN:
6155-60-SL-240
Commercial design services
Transform your food service with the Nemco 6155-60-SL-240 infrared heating element. This 60" wide aluminum shell heater operates at 1560 watts, ensuring efficient food warming while enhancing presentation with integrated lights.
  • Compact design fits various setups
  • Remote toggle control for convenience
  • Ideal for food holding and warming
  • Efficient 1560 Watts heating performance
  • ETL and NSF certified for safety
  • Durable aluminum shell construction
Weight31 LBS
Height2.75 (H)
Width60 (W)
Depth9 (D)
Length55" - 60"
StyleSingle
Type of ElementMetal Heating Rod
Voltage240v
ManufacturerNemco
Amps6.5
Phase1-Ph
Hertz60
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Wattage1560 Watts
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Certified certification
picture
Waring WFP16S21 Punch Tool
Pro IconFree shipping
picture
FOH RIB062BRL21 2 Qt. Brown Faux Leather Round Ice Bucket with Lid
Pro IconFree shipping
CAC China SPCP-2RD 2 Oz. Red Handle Stainless Steel Perforated Portion Controller (72 Each Per Case)
More from Nemco
Nemco 6101A Countertop Round Warmer, 11 quart
Nemco 55300A
Nemco 6150-60 Bar Heater, 60"
Nemco 6152-24 Bar Heater on Base, 25-1/4"
Nemco 56500-1 Easy Chopper II™, chops many vegetables, 4-1/4"
Nemco 57500-2 Easy Chopper 3™ Vegetable Chopper, 3/8"
Nemco 55200AN Easy Slicer™ Vegetable Slicer, slices many fruits and vegetables
Nemco 6055A-43 Countertop Warmer, wet operation
Nemco 55641
Nemco 6150-24 Bar Heater, 24"
Nemco 57500-1 Easy Chopper 3™ Vegetable Chopper, 1/4"
Nemco 55500-2 Heat Lamp, freestanding, infrared
Nemco 6055A Stainless Steel Countertop Warmer - 120 Volts 1200 Watts
Nemco 55200AN-6 Easy Slicer™ Vegetable Slicer
Nemco 6000A-2 Easy Grill Scraper™, 4"H x 6"W x 16"L