Nemco 8027-BW-220 Stainless Steel Rack And Construction Open Sliding Door Moist Heat Bun/Food Warmer - 220V
Shop all Nemco Commercial Hot Dog Grilling Equipment
SKU:
8027-BW-220
MPN:
8027-BW-220
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 32 bun capacity for high-volume service
  • Stainless steel for durability
  • NSF and ETL certified for safety
  • Efficient moist heat for bun freshness
  • Adjustable thermostat to 200°F
  • Open sliding door for access
Weight52 LBS
Height10.63 (H)
Width23.75 (W)
Depth17.75 (D)
Bun Capacity32
Filter TypeBun Warmers
Width (side - side)19" - 25"
ManufacturerNemco
Amps2 Amps
Phase1Ph
Hertz60
Voltage220v
Dimensions28 22.5 16
Weight52 LBS
Height10.63 (H)
Width23.75 (W)
Depth17.75 (D)
Bun Capacity32
Filter TypeBun Warmers
Width (side - side)19" - 25"
ManufacturerNemco
Amps2 Amps
Phase1Ph
Hertz60
Voltage220v
Dimensions28 22.5 16
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Hot Dog Equipment
  • Hot Dog Roller Grill Bun Boxes and Bun Warmer
  • Hot Dog Equipment