Nemco 8036-BW-220 Stainless Steel Rack And Construction Open Sliding Door Moist Heat Bun/Food Warmer - 220V
Shop all Nemco Commercial Hot Dog Grilling Equipment
SKU:
8036-BW-220
MPN:
8036-BW-220
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Holds up to 48 buns for high demand
  • Stainless steel construction ensures durability
  • NSF and ETL certified for safety compliance
  • Efficient moist heat for bun preservation
  • Adjustable thermostat up to 200°F
  • Open sliding door for easy access
Weight64 LBS
Height10.63 (H)
Width30 (W)
Depth17.5 (D)
Bun Capacity48
Filter TypeBun Warmers
Width (side - side)26" - 32"
ManufacturerNemco
Amps2.5 Amps
Phase1Ph
Hertz60
Voltage220v
Dimensions34 22.5 15.5
Weight64 LBS
Height10.63 (H)
Width30 (W)
Depth17.5 (D)
Bun Capacity48
Filter TypeBun Warmers
Width (side - side)26" - 32"
ManufacturerNemco
Amps2.5 Amps
Phase1Ph
Hertz60
Voltage220v
Dimensions34 22.5 15.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Hot Dog Equipment
  • Hot Dog Roller Grill Bun Boxes and Bun Warmer
  • Hot Dog Equipment