Nemco 8045N-BW-230 Aluminum And Stainless Steel Rack And Construction Open Sliding Door Roll-A-Grill® Bun Warmer - 230V
Shop all Nemco Commercial Hot Dog Grilling Equipment
SKU:
8045N-BW-230
MPN:
8045N-BW-230
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Compact design fits under roller grills
  • Durable aluminum and stainless steel build
  • 230V operation with 450 watts power
  • Efficient 32 bun capacity for high demand
  • Open sliding door for easy access
  • Adjustable thermostat up to 200°F
Weight60 LBS
Height10.63 (H)
Width23.75 (W)
Depth26.75 (D)
Bun Capacity32
Filter TypeBun Warmers
Width (side - side)19" - 25 '
ManufacturerNemco
Amps2.0 Amps
Phase1Ph
Hertz50
Voltage230v
Weight60 LBS
Height10.63 (H)
Width23.75 (W)
Depth26.75 (D)
Bun Capacity32
Filter TypeBun Warmers
Width (side - side)19" - 25 '
ManufacturerNemco
Amps2.0 Amps
Phase1Ph
Hertz50
Voltage230v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
  • Food Display and Merchandising
  • Hot Dog Equipment
  • Hot Dog Roller Grill Bun Boxes and Bun Warmer
  • Hot Dog Equipment
Related products
picture
Advance Tabco DS-12-84 84" W x 12" D x 34" H Stainless Steel 18 Gauge Double Overshelf