Nemco 8075-BW-230 Stainless Steel Rack And Construction Open Sliding Door Moist Heat Bun/Food Warmer - 230V
Shop all Nemco Commercial Hot Dog Grilling Equipment
SKU:
8075-BW-230
MPN:
8075-BW-230
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Nemco 8075-BW-230 stainless steel bun warmer holds up to 64 buns with a sliding door and 35.5" width for commercial counters. It operates at 650 watts, is ETL and CSA certified, and is built for continuous foodservice use.
  • Operates on 230V, 2.8 Amps, 650 Watts
  • Sliding doors for fast, hygienic access
  • ETL certified, SCHUKO CEE-7/7 compatible
  • 64-bun capacity for continuous service
  • Stainless steel rack and construction
  • Moist-heat system preserves product freshness
Weight84 LBS
Height10.63 (H)
Width35.5 (W)
Depth25 (D)
Bun Capacity64
Filter TypeBun Warmers
Width (side - side)33" - 36"
ManufacturerNemco
Amps2.8 Amps
Phase1Ph
Hertz50
Voltage230v
Weight84 LBS
Height10.63 (H)
Width35.5 (W)
Depth25 (D)
Bun Capacity64
Filter TypeBun Warmers
Width (side - side)33" - 36"
ManufacturerNemco
Amps2.8 Amps
Phase1Ph
Hertz50
Voltage230v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • ETL Certified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Hot Dog Equipment
  • Hot Dog Roller Grill Bun Boxes and Bun Warmer
  • Hot Dog Equipment
Related products
picture
Carter-Hoffmann O8678 40.5" W Aluminum End Loading Pan Rack
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco MT-MG-300 28" H Galvanized Base Mixer Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CU-18-48 48" W x 18" D 18 Gauge Stainless Steel Single Overshelf
Advance Tabco FC-FM-1-ADA 40" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Service Sink
Thunder Group SB520N 20.75" W Onyx Rectangular Melamine Serving Board