New Age 21530ES30P 30"W x 15"D x 30"H 400 Lbs. Aluminum Stationary Equipment Stand with Undershelf
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
21530ES30P
MPN:
21530ES30P
Commercial design services
Maximize prep area with the New Age 21530ES30P stand, a 30" x 15" aluminum station made in the USA that supports 400 pounds per shelf and resists corrosion. It offers organized storage with an open base and two adjustable solid shelves.
  • Open base with undershelf allows easy cleaning
  • Aluminum construction for corrosion resistance and light weight
  • Two adjustable solid shelves enable customized heights
  • 400 Lbs. capacity per shelf supports heavy equipment
Weight19 LBS
Height30 (H)
Width30 (W)
Depth15 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)12" - 18" Deep
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
Width (side - side)30" - 35" Wide
ManufacturerNew Age
Weight19 LBS
Height30 (H)
Width30 (W)
Depth15 (D)
Base ConstructionAluminum
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
ManufacturerNew Age
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Equipment Stand and Mixer Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
Quantum WR54-1454S-5 54" W x 14" D x 54" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum CB18S Two 18" Stainless Steel Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
Yanco RE-20 11.25" Dia. American White Ceramic Round Recovery Plate