New Age 21536ES30P 36"W x 15"D x 30"H 400 Lbs. Aluminum Stationary Equipment Stand with Undershelf
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
21536ES30P
MPN:
21536ES30P
Commercial design services
The New Age 21536ES30P aluminum stand measures 36" W x 15" D x 30" H and has two adjustable shelves, each supporting 400 pounds. Made in the USA, its open-base design simplifies cleaning and enhances kitchen workflow.
  • Made in USA ensures quality
  • 36" x 15" footprint fits tight kitchens
  • 400 Lbs. capacity per shelf supports heavy gear
  • Aluminum top and undershelf resist corrosion
Weight20 LBS
Height30 (H)
Width36 (W)
Depth15 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)12" - 18" Deep
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
Width (side - side)36" - 38" Wide
ManufacturerNew Age
Weight20 LBS
Height30 (H)
Width36 (W)
Depth15 (D)
Base ConstructionAluminum
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
ManufacturerNew Age
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Equipment Stand and Mixer Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
Yanco PS-2013 13" L X 7" W White Porcelain Oval Piscataway Compartment Plate
Pro IconFree shipping
picture
Sammic CK-35V Stainless Steel Combi Vegetable Prep and Food Processor - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Metro 3060NC 60" W x 30" D Chrome Wire Super Erecta Super Wide Shelf