New Age 21536ES36P 36"W x 15"D x 36"H 400 Lbs. Aluminum Stationary Equipment Stand with Undershelf
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
21536ES36P
MPN:
21536ES36P
Commercial design services
Handle heavy equipment confidently with the New Age 21536ES36P aluminum stand, sized 36" W x 15" D x 36" H. It features two adjustable shelves, each with a 400-pound capacity, and a corrosion-resistant design for high-use foodservice.
  • Made in USA for quality control
  • Two adjustable solid shelves for flexibility
  • 36" W x 15" D x 36" H footprint for compact kitchens
  • Aluminum top, base, and undershelf for corrosion resistance
  • 400 Lbs. capacity per shelf for heavy equipment
Weight21 LBS
Height36 (H)
Width36 (W)
Depth15 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)12" - 18" Deep
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
Width (side - side)36" - 38" Wide
ManufacturerNew Age
Weight21 LBS
Height36 (H)
Width36 (W)
Depth15 (D)
Base ConstructionAluminum
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
ManufacturerNew Age
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Equipment Stand and Mixer Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
Quantum WRS5-86-2148SS 48" W x 21" D x 86" H Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TAG-363 36" W x 36" D 16 Gauge 430 Stainless Steel Work Table