New Age 21542ES36P 42"W x 15"D x 36"H 400 Lbs. Aluminum Stationary Equipment Stand with Undershelf
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
21542ES36P
MPN:
21542ES36P
Commercial design services
Built for heavy prep zones, the New Age 21542ES36P aluminum stand measures 42" W x 15" D x 36" H and supports 400 pounds per shelf.
  • Open-base design for easy cleaning
  • Made in USA for procurement confidence
  • Includes two adjustable solid shelves for versatility
  • 42" x 15" footprint for tight spaces
  • Aluminum top and undershelf for corrosion resistance
  • 400 lbs load per shelf
Weight22.5 LBS
Height36 (H)
Width42 (W)
Depth15 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)12" - 18" Deep
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
Width (side - side)40" - 52" Wide
ManufacturerNew Age
Weight22.5 LBS
Height36 (H)
Width42 (W)
Depth15 (D)
Base ConstructionAluminum
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum