New Age 21848ES30P 48"W x 18"D x 30"H 400 Lbs. Aluminum Stationary Equipment Stand with Undershelf
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
21848ES30P
MPN:
21848ES30P
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
New Age 21848ES30P aluminum stand measures 48" W x 18" D x 30" H and has two adjustable shelves rated for 400 pounds each. Its open-base design offers durable, corrosion-resistant support for heavy cooking equipment in commercial kitchens.
  • Made in USA, commercial-grade
  • Open base with undershelf
  • 30" height fits countertops
  • 48" x 18" top for equipment
  • Aluminum resists corrosion
  • 400 lbs capacity per shelf
Weight28.5 LBS
Height30 (H)
Width48 (W)
Depth18 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)12" - 18" Deep
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
Width (side - side)40" - 52" Wide
ManufacturerNew Age
Weight28.5 LBS
Height30 (H)
Width48 (W)
Depth18 (D)
Base ConstructionAluminum
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
ManufacturerNew Age
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Equipment Stand and Mixer Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
Quantum 2160P 60" W x 21" D Green Epoxy Antimicrobial Wire Shelf