New Age 22042ES36P 42"W x 20"D x 36"H 400 Lbs. Aluminum Stationary Equipment Stand with Undershelf
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
22042ES36P
MPN:
22042ES36P
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Equip durable prep zones with the New Age 22042ES36P aluminum equipment stand, 42" x 20" x 36" with open base and undershelf. Each adjustable shelf supports 400 pounds and the unit ships made in USA.
  • Made in USA for quality
  • Two adjustable solid shelves for storage
  • Open base with aluminum undershelf for easy cleaning
  • Aluminum construction for corrosion resistance
  • 42" x 20" footprint optimizes space
  • 400 Lbs. capacity per shelf
Weight27 LBS
Height36 (H)
Width42 (W)
Depth20 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)19" - 24" Deep
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
Width (side - side)40" - 52" Wide
ManufacturerNew Age
Weight27 LBS
Height36 (H)
Width42 (W)
Depth20 (D)
Base ConstructionAluminum
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum