New Age 24PBS96KD Work Table 96" W x 24" D with Poly Top
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
24PBS96KD
MPN:
24PBS96KD
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Optimize prep stations with the New Age 24PBS96KD work table, featuring a 96" x 24" footprint, aluminum base, and a 5/8" poly top for impact and chemical resistance.
  • Adjustable feet ensure level installation
  • Open base with crossrails for storage
  • NSF certified, Made in USA, CSA compliant
  • 96" aluminum base for heavy-duty use
  • 6" backsplash prevents spills
  • 5/8" poly top resists stains
Weight111 LBS
Height35.5 (H)
Width96 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)24" deep (front - back)
nominallongsideYES
Splash Height6" backsplash
Thickness.625" = 5/8"
Width (side - side)96" wide (side - side)
ManufacturerNew Age
madeinamericaYES
Weight111 LBS
Height35.5 (H)
Width96 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionAluminum
nominallongsideYES
Splash Height6" backsplash
Thickness.625" = 5/8"
ManufacturerNew Age
madeinamericaYES
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"