New Age 24SS60KD 60" W x 24" D Work Table with Open Base
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
24SS60KD
MPN:
24SS60KD
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Optimize prep zones with the New Age 24SS60KD work table, a 60" x 24" stainless steel workstation with a 16 gauge Type 304 top and aluminum base for stability.
  • Rounded edge protects staff and reduces snags
  • Adjustable feet enable level setup
  • 60" W x 24" D stainless steel top for durability
  • Aluminum base with crossrails for stability
  • 16-gauge Type 304 top resists corrosion
Weight74 LBS
Height34 (H)
Width60 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionAluminum base
nominallongsideYES
Splash HeightWithout Backsplash
Table Edge TypeRounded / rolled / bullnose edge
ManufacturerNew Age
madeinamericaYES
Weight74 LBS
Height34 (H)
Width60 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionAluminum base
nominallongsideYES
ManufacturerNew Age
madeinamericaYES
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
Cadco OHFSP 3/16" Sheet Pan Half Size
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco BS-307 84" W x 30" D Wood Bakers Top Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco K-117-TS 12" W Pre-Rinse Add-A-Faucet
Yanco OR-3001 3.5 Oz. 4.13" Dia. Melamine Hexagon Orchis Dish
Winholt WL-4 48" W Beige Finish Wall Mounted 4 Lockers
More from New Age
New Age 0US36KD Backsplash
New Age NS745 Bussing Cart
New Age 2036SB Adjust-A-Shelf Solid Brute Series Shelf, 36"
New Age 75.5US28.5KD Tray-Drying Rack
New Age 97126 Wet Produce Cart
New Age 1041TB T-Bar Series Shelving Unit, 3-tier, 36"
New Age 1213 Dunnage Rack, mobile, 25-3/4"
New Age 2096HD Adjust-A-Shelf H.D. Series Shelf, 96"