New Age 24SSB72KD Work Table 72" W x 24" D with Open Base and 6" Backsplash
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
24SSB72KD
MPN:
24SSB72KD
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for kitchen work, the New Age 24SSB72KD table measures 72" by 24" and has a 16-gauge type 304 stainless steel top with a 6" backsplash. The aluminum base features crossbracing, adjustable feet, NSF certification, and weighs 88 pounds.
  • Rounded edge protects staff and reduces snags
  • Adjustable feet for level installation
  • Made in USA
  • 72" x 24" Type 304 stainless steel top for hygiene
  • Aluminum base with crossrails for stability
  • 6" backsplash reduces splash and protects walls
Weight88 LBS
Height34 (H)
Width72 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionAluminum base
nominallongsideYES
Splash Height5 - 10 Inches
Table Edge TypeRounded / rolled / bullnose edge
ManufacturerNew Age
Weight88 LBS
Height34 (H)
Width72 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionAluminum base
nominallongsideYES
Splash Height5 - 10 Inches
ManufacturerNew Age
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment