New Age 30PBS48KD Work Table 48"W x 30"D with Poly Top and 6" Backsplash
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
30PBS48KD
MPN:
30PBS48KD
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
New Age 30PBS48KD work table is 48" wide by 30" deep with a 5/8" poly top and a 6" backsplash for food prep. The aluminum frame has crossbracing, adjustable feet, NSF certification, KD design, and is made in the USA.
  • Adjustable feet for level installation
  • Open base with crossbracing for stability
  • NSF certified, made in USA
  • 48" wide, 30" deep aluminum base
  • 6" backsplash prevents spillover
  • 5/8" poly top resists cuts and stains
Weight85 LBS
Height34 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)30" deep (front - back)
Splash Height6" backsplash
Thickness.625" = 5/8"
Width (side - side)48" wide (side - side)
ManufacturerNew Age
madeinamericaYES
Weight85 LBS
Height34 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionAluminum
Splash Height6" backsplash
Thickness.625" = 5/8"
ManufacturerNew Age
madeinamericaYES
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"