New Age 30PBS84KD Work Table 84"W x 30"D with Poly Top and 6" Backsplash
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
30PBS84KD
MPN:
30PBS84KD
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
New Age 30PBS84KD table features a 5/8" poly top, aluminum frame, side/rear bracing, 6" backsplash, adjustable feet, NSF listing, and USA-made build. Measures 84"x30".
  • Adjustable bullet feet for leveling
  • Open base with crossrails for storage
  • NSF certified, made in USA
  • 84" wide, 30" deep aluminum base table
  • 6" backsplash protects walls
  • 5/8" poly top resists impact, stains
Weight120 LBS
Height34 (H)
Width84 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)30" deep (front - back)
Splash Height6" backsplash
Thickness.625" = 5/8"
Width (side - side)84" wide (side - side)
ManufacturerNew Age
madeinamericaYES
Weight120 LBS
Height34 (H)
Width84 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionAluminum
Splash Height6" backsplash
Thickness.625" = 5/8"
ManufacturerNew Age
madeinamericaYES
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Poly Top Work Table
  • Restaurant Equipment
  • Poly Top Work Table
Related products
picture
Quantum DIV18S 18" D x 8" H 304 Stainless Steel Wire Shelf Divider