Norlake 12X40X8-7 COMBO 144" W Embossed Coated Steel 26 Gauge Fast-Trak Indoor Two Compartment Walk-In Box Only
SKU:
12X40X8-7 COMBO
MPN:
12X40X8-7 COMBO
zoom
Warranty
Commercial design services
  • Fast-Trak assembly for quick installation
  • Self-closing doors with locking deadbolt
  • 12' x 40' two-compartment layout for workflow
  • Smooth aluminum floor for easy cleaning
  • Embossed coated steel 26 gauge exterior and interior
Weight6330 LBS
Height103 (H)
Width144 (W)
Depth480 (D)
FinishEmbossed Coated Steel
FloorWith Floor
Gauge26 Gauge
InstallationIndoor
Nominal height8'-7"
Nominal Long Side40'
Nominal Short Side12'
ManufacturerNorlake
Weight6330 LBS
Height103 (H)
Width144 (W)
Depth480 (D)
FinishEmbossed Coated Steel
FloorWith Floor
Gauge26 Gauge
InstallationIndoor
Nominal height8'-7"
Nominal Long Side40'
Nominal Short Side12'
ManufacturerNorlake
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Related products
picture
Quantum TS18C 18" D x " H 10 Tray Capacity Chrome Plated Tray Slide
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating SBRC48 144" W x 576" D Seated Band Configuration
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TVLG-302 24" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Hatco HL5-48 48" W Strip Type Glo-Rite Curved Display Light with Aluminum Housing and Rocker Switch - 12.4 Watts
Hatco EP7-24 24" W x 1.75" D Stainless Steel Frame Full-Service Pass-Over Single-Sided Flav-R-Shield EP7 Food Shield
Hatco GRFHS-PT16 Stainless Steel Heated Glo-Ray Pass-Thru Fry Holding Station - 120 Volts 1090 Watts
Caddy Corporation TF-604-L (4) 12" x 20" x 6.38" Deep Hot Food Wells L-Shaped Left-Handed Open Base Electric Hot Food Caddy - 208 Volts
Thunder Group CR305YW 10 Oz. Yellow Melamine Soup Bowl with Handle
Duke 416-30132 30" D x 132" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table with Undershelf