Piper Products RSCB-10-96 10" x 96" Stainless Cutting Board
Shop all Piper Products Food Preparation Equipment & Parts
SKU:
RSCB-10-96
MPN:
RSCB-10-96
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Piper Products RSCB-10-96 stainless cutting board measures 10" x 96" and features durable, NSF-certified stainless steel for high-volume prep. Its 40-pound mass and corrosion-resistant finish ensure long-lasting use and easy sanitation.
  • 40 pounds for stable, slip-resistant performance
  • Durable stainless steel for hygiene and longevity
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 10" x 96" cutting surface fits counters efficiently
  • Reflections series design suits commercial kitchen
Weight40 LBS
ConstructionStainless steel
Filter TypeCutting Boards
Long Side96" - 107"
ManufacturerPiper Products
Item TypeCutting Boards
Long Side / Diameter (approximate)1 - 12 Inches
MaterialStainless Steel
Weight40 LBS
ConstructionStainless steel
Filter TypeCutting Boards
Long Side96" - 107"
ManufacturerPiper Products
Item TypeCutting Boards
MaterialStainless Steel
Downloads
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Kitchen Supplies
  • Cutting Board
  • Kitchen Supplies
  • Cutting Board