Randell DCST-44-SR9 44” W Stainless Steel Recessed Sliding Lids Ice Cream Dipping Cabinet – 115 Volts
Shop all Randell Ice Cream Freezers
SKU:
DCST-44-SR9
MPN:
DCST-44-SR9
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
The Randell DCST-44-SR9 44” Ice Cream Dipping Cabinet offers an 18-gallon tub capacity, recessed sliding polycarbonate lids, and a cooled syrup rail, making it a durable and efficient solution for commercial ice cream storage and service.
  • Energy-efficient R290 refrigeration
  • Cooled syrup rail with clean-out valves
  • Electronic temperature controls
  • 44” stainless steel dipping cabinet
  • Recessed sliding polycarbonate lids
  • 18-gallon ice cream tub capacity
Weight418 LBS
Height36 (H)
Width44 (W)
Depth30 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Interior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Tub Storage Capacity18 Gal.
Voltage115v
ManufacturerRandell
Amps3.2
Phase1-Ph
Hertz60
Weight418 LBS
Height36 (H)
Width44 (W)
Depth30 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Interior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Tub Storage Capacity18 Gal.
Voltage115v
ManufacturerRandell
Amps3.2
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Randell
  • Randell Ice Cream Freezers
  • Randell
  • Randell Ice Cream Freezers
Related products
picture
Advance Tabco SS-304 48" W x 30" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Stainless Steel Base Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Yanco FU-312 12" W Bone White Porcelain Square Fuji Plate
Pro IconFree shipping
Chef Master 06187Y 15" Round Mr. Bar-B-Q Grill Stone Pizza Kit
Metro 2454BR 54" W x 24" D Zinc Wire Super Erecta Shelf
Metro 1872NC 72" W x 18" D Chrome Plated Wire Super Erecta Shelf
Service Ideas DT6BSBX 6" W x 6" D Black Stainless Steel Round Drip Tray