Randell RES1R1-48C4 48" W Stainless Steel Exterior One Section Refrigerated Counter and Equipment Stand - 115 Volts
Shop all Randell Chef Bases
SKU:
RES1R1-48C4
MPN:
RES1R1-48C4
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Engineered for heavy use, the Randell RES1R1-48C4 refrigerated counter features a 48" stainless steel work surface with side-mounted R-290 refrigeration and a 1/4 HP compressor for consistent food prep temperatures.
  • R-290 refrigerant, 1/4 HP compressor
  • Two heavy-duty drawers
  • 115v, 6 amps, NEMA 5-15P power
  • 48" stainless steel exterior
  • Holds 4 full-size pans
  • Side-mounted self-contained refrigeration
Weight410 LBS
Height27.5 (H)
Width48 (W)
Depth32.5 (D)
Compressor HP1/4 HP
Drawer Qty2
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Side Mounted
Top FinishStainless Steel
Voltage115v
ManufacturerRandell
Amps6
Phase1-Ph
Hertz60
Weight410 LBS
Height27.5 (H)
Width48 (W)
Depth32.5 (D)
Compressor HP1/4 HP
Drawer Qty2
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
Top FinishStainless Steel
Voltage115v
ManufacturerRandell
Amps6
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cUL Certified certification
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • UL Certified certification
  • Randell
  • Randell Chef Bases
  • Randell
  • Randell Chef Bases
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FTG-1236 36" W x 12" D x 4" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Floor Trough
Pro IconFree shipping
Yanco BL-112 12.13" Dia. Porcelain Round Coupe Blue Star Plate
Yanco AC-810 10" L x 7" W Super White Porcelain Oval Coupe and Deep Rim Abco Platter