Sapphire Manufacturing SMDOS-14108 108" W x 14" D 18 Gauge Stainless Steel Double Overshelf
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMDOS-14108
MPN:
SMDOS-14108
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • 1" stainless steel posts for support
  • Rolled rim for spill containment
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 108" W x 14" D space-saving stainless steel
  • Two adjustable shelves for storage
  • 18 Gauge 18/400 series stainless steel
Weight59 LBS
Height31 (H)
Width108 (W)
Depth14 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)14"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
Number of Shelves2 Shelves
ShelvesDouble
StyleDouble
Width (side - side)97" - 108"
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight59 LBS
Height31 (H)
Width108 (W)
Depth14 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)14"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
Number of Shelves2 Shelves
ShelvesDouble
StyleDouble
Width (side - side)97" - 108"
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"