Sapphire Manufacturing SMDOS-18108 108" W x 18" D 18 Gauge Stainless Steel Double Overshelf
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMDOS-18108
MPN:
SMDOS-18108
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMDOS-18108 stainless steel double overshelf measures 108" wide by 18" deep, mounting to tables to expand work surface and storage.
  • NSF certified for foodservice
  • 1" tubular stainless steel posts
  • KD design for efficient assembly
  • 108" W x 18" D stainless steel
  • 18 Gauge 18/400 series corrosion resistant
  • Double shelves with adjustable bottom
Weight61 LBS
Height31 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)18"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
Number of Shelves2 Shelves
ShelvesDouble
StyleDouble
Width (side - side)97" - 108"
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight61 LBS
Height31 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)18"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
Number of Shelves2 Shelves
ShelvesDouble
StyleDouble
Width (side - side)97" - 108"
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"