Sapphire Manufacturing SMT-14108G 14" D x 108" W Stainless Steel 18 Gauge Work Table with Undershelf
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMT-14108G
MPN:
SMT-14108G
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMT-14108G stainless steel work table is 108" wide and 14" deep with an 18 gauge Type 400 top for heavy prep tasks. The open base, galvanized undershelf, and NSF certification ensure durable, sanitary performance.
  • KD design for compact shipping and easy assembly
  • Galvanized legs with 1" adjustable feet for leveling
  • 108" W x 14" D stainless steel top for durability
  • Adjustable galvanized undershelf for storage
  • 18 Gauge Type 400 stainless resists corrosion
Weight99.01 LBS
Height36.5 (H)
Width108 (W)
Depth14 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)14" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight99.01 LBS
Height36.5 (H)
Width108 (W)
Depth14 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)14" Deep
Filter TypeWork Tables
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Advance Tabco TSS-489 108" W x 48" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco CRLR-12 12" W 5 Steps Stainless Steel with 4" H Backsplash Underbar Basics Liquor Bottle Display Unit