Sapphire Manufacturing SMT-24108S 24" D x 108" W Stainless Steel 18 Gauge Work Table with Undershelf
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMT-24108S
MPN:
SMT-24108S
Commercial design services
Streamline heavy-duty prep with the sapphire SMT-24108S work table; this 108" x 24" stainless steel unit features an 18/400 reinforced top and a flat end profile for durable, sanitary performance.
  • Flat square top edge
  • 1" adjustable stainless steel feet enable leveling
  • 108" x 24" stainless steel 18-gauge top for a durable prep surface
  • Six stainless steel legs provide stable support
  • Adjustable stainless steel undershelf maximizes storage
Weight121.01 LBS
Height36.5 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight121.01 LBS
Height36.5 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
  • Work Tables with Undershelf