Sapphire Manufacturing SMTD-2014-24 16" Wide Stainless Steel 1 Tier Drawer
SKU:
SMTD-2014-24
MPN:
SMTD-2014-24
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMTD-2014-24 16" wide stainless steel 1 tier drawer fits 18"W x 24"D tables with a 16"W x 20"D x 6"H usable drawer.
  • Fits 18" W x 24" D minimum work tables
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 10 pounds lightweight, durable design
  • 16" W x 20" D x 6" H compact drawer
  • Mounting hardware included for quick install
  • 430 stainless steel construction for hygiene
Weight10 LBS
Height6 (H)
Width16 (W)
Depth20 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeDrawers
Width (side - side)16" Wide
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight10 LBS
Height6 (H)
Width16 (W)
Depth20 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeDrawers
Width (side - side)16" Wide
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"