Sapphire Manufacturing SMTO-24108G 108" W x 24" D 18 Gauge Galvanized Base Work Table
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMTO-24108G
MPN:
SMTO-24108G
Commercial design services
Sapphire Manufacturing's SMTO-24108G work table features a 108" x 24" 18 gauge stainless steel top with rounded edges for durable, food-safe prep. The open galvanized base and adjustable legs support heavy use in commercial kitchens.
  • 1" adjustable plastic feet for leveling
  • KD design for transport and installation
  • NSF certified for foodservice use
  • 108" W x 24" D stainless reinforced top
  • Galvanized steel legs with bracing
  • 18 Gauge 400-series stainless for durability
Weight121.01 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight121.01 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
  • Work Tables with Undershelf