Service Ideas NIC10BSPBDT 1 L. Dark Tungsten Stainless Steel Nicollet Series Carafe
Shop all Service Ideas Coffee Carafes and Accessories
SKU:
NIC10BSPBDT
MPN:
NIC10BSPBDT
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Push-button pour for controlled service
  • Hand wash only for finish protection
  • Capacity: 1 liter (33.8 ounces)
  • 1 L stainless vacuum insulation for 4-6 hour retention
  • Ergonomic 4-3/4" x 6" x 8-1/4" profile
  • Durable dark tungsten stainless steel
Weight1.64 LBS
Height8.25 (H)
Width6 (W)
Depth4.75 (D)
MaterialStainless Steel
ManufacturerService Ideas
Filter TypeBeverage Servers
Weight1.64 LBS
Height8.25 (H)
Width6 (W)
Depth4.75 (D)
MaterialStainless Steel
ManufacturerService Ideas
Filter TypeBeverage Servers
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Coffee Service Supplies
  • Coffee Carafes and Decanters
  • Coffee Service Supplies
  • Coffee Carafes and Decanters
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FTG-1236 36" W x 12" D x 4" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Floor Trough
Pro IconFree shipping
Yanco AC-8 9" Dia. Super White Porcelain Round Abco Plate
Yanco PT-020B 20 Oz. Blue Plastic Tumbler
Yanco BL-112 12.13" Dia. Porcelain Round Coupe Blue Star Plate
Yanco AC-810 10" L x 7" W Super White Porcelain Oval Coupe and Deep Rim Abco Platter