Service Ideas RT1025SS 10.25" W Stainless Steel Round Thermo-Plate Platter Insert Only
Shop all Service Ideas Restaurant Servingware
SKU:
RT1025SS
MPN:
RT1025SS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Service Ideas rt1025ss stainless steel 10.25" round Thermo-Plate insert fits RT1025 for oven-to-table service. Dishwasher-safe, stackable, and durable 0.75" profile ensures heat retention for high-volume foodservice.
  • Made in USA for consistent quality
  • Stackable design saves storage space
  • 0.75" profile minimizes heat loss
  • 10.25" diameter fits standard round platters
  • Dishwasher safe for rapid turnover
  • Stainless steel resists corrosion and staining
Weight1.17 LBS
Height0.75 (H)
Width10.25 (W)
Depth10.25 (D)
Dishwasher SafeYes
HandleWithout Handle
MaterialStainless Steel
Platter Size10"
ShapeRound
ManufacturerService Ideas
Filter TypePlatter / Rack Set
Weight1.17 LBS
Height0.75 (H)
Width10.25 (W)
Depth10.25 (D)
Dishwasher SafeYes
HandleWithout Handle
MaterialStainless Steel
Platter Size10"
ShapeRound
ManufacturerService Ideas
Filter TypePlatter / Rack Set
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • Made in USA certification
More from Service Ideas
picture
Service Ideas TB012 11" W Black Beechwood Window Top Tea Box
Pro IconFree shipping
picture
Service Ideas WBR7PS 7" Dia. Stainless Steel Round Basket
Pro IconFree shipping
Service Ideas ITSLS35G 3.5 Gal. Stainless Steel Single Wall Slim Design Tea Dispenser
Service Ideas KVP67 20 Oz. Brushed Finish Stainless Touch Coffee Server
Service Ideas 1C-BF-COCONUT-MOD 1.5" H Metal "Coconut" Beverage ID Tent
Service Ideas APC2V2 Black ABS Plastic 2 Compartments Condiment Station
Service Ideas SI2LITCL 67.2 Oz. Clear SAN Sculptured Ice Pitcher
Service Ideas SM-41 20.5" W Rectangular Stainless Steel Mod18 Steelworks Tray