Service Ideas URN15VBSRN 1.5 Gal. Stainless Steel No Heat Required Flame Free Thermo-Urn
Shop all Service Ideas Coffee Thermo-Urns
SKU:
URN15VBSRN
MPN:
URN15VBSRN
Commercial design services
  • Flame-free, no heat required
  • NSF-rated Tomlinson spigot for dispensing
  • Bolt-ready base for secure attachment
  • 1.5 gallons capacity for service
  • 18/8 stainless steel for durability
  • Vacuum insulation retains heat 6+ hours
Weight22.9 LBS
Height22.5 (H)
Width12 (W)
Depth12.5 (D)
FinishStainless Steel
ManufacturerService Ideas
HeatNo Heat Required
Weight22.9 LBS
Height22.5 (H)
Width12 (W)
Depth12.5 (D)
FinishStainless Steel
ManufacturerService Ideas
HeatNo Heat Required
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Service Ideas
  • Service Ideas Coffee Thermo-Urns
  • Service Ideas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Service Ideas
Service Ideas TB012 11" W Black Beechwood Window Top Tea Box
Service Ideas WBR7PS 7" Dia. Stainless Steel Round Basket
Service Ideas ITSLS35G 3.5 Gal. Stainless Steel Single Wall Slim Design Tea Dispenser
Service Ideas KVP67 20 Oz. Brushed Finish Stainless Touch Coffee Server
Service Ideas 1C-BF-COCONUT-MOD 1.5" H Metal "Coconut" Beverage ID Tent
Service Ideas APC2V2 Black ABS Plastic 2 Compartments Condiment Station
Service Ideas SI2LITCL 67.2 Oz. Clear SAN Sculptured Ice Pitcher
Service Ideas SM-41 20.5" W Rectangular Stainless Steel Mod18 Steelworks Tray