Service Ideas URN30VPSRG 3 Gal. Stainless Steel Vacuum Insulated Flame Free Thermo-Urn
Shop all Service Ideas Coffee Thermo-Urns
SKU:
URN30VPSRG
MPN:
URN30VPSRG
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF rated Tomlinson spigot for dispensing
  • 18/8 stainless steel finish for durability
  • Foam insulated lid and base reduce heat loss
  • 3 gallon (384 oz) vacuum insulated
  • Flame Free design eliminates hazards
  • Retains heat 6+ hours
Weight26 LBS
Height25.5 (H)
Width13.25 (W)
Depth14.5 (D)
FinishStainless Steel
StyleFlame Free
ManufacturerService Ideas
HeatNo Heat Required
Weight26 LBS
Height25.5 (H)
Width13.25 (W)
Depth14.5 (D)
FinishStainless Steel
StyleFlame Free
ManufacturerService Ideas
HeatNo Heat Required
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Service Ideas
  • Service Ideas Coffee Thermo-Urns
  • Service Ideas
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate
Thunder Group 1101TP 1 Oz. Melamine Peacock Sauce Dish
Atosa W0402573 (4) Clips Additional Shelf
Piper Products SCB-10-88 10" Stainless Cutting Board
National Public Seating MSTB12 30" W x 145" D x 29" H 14 Gauge Steel Mobile Cafeteria Table with Benches
More from Service Ideas
Service Ideas TB012 11" W Black Beechwood Window Top Tea Box
Service Ideas WBR7PS 7" Dia. Stainless Steel Round Basket
Service Ideas ITSLS35G 3.5 Gal. Stainless Steel Single Wall Slim Design Tea Dispenser
Service Ideas KVP67 20 Oz. Brushed Finish Stainless Touch Coffee Server
Service Ideas 1C-BF-COCONUT-MOD 1.5" H Metal "Coconut" Beverage ID Tent
Service Ideas APC2V2 Black ABS Plastic 2 Compartments Condiment Station
Service Ideas SI2LITCL 67.2 Oz. Clear SAN Sculptured Ice Pitcher
Service Ideas SM-41 20.5" W Rectangular Stainless Steel Mod18 Steelworks Tray